Прејди на содржината

Црква Оџун

Координати: 41°03′03″N 44°36′59″E / 41.050850° СГШ; 44.616416° ИГД / 41.050850; 44.616416
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Оџун
Јужната страна на црквата Оџун
Основни податоци
МестоОџун, Лори (покраина), Ерменија
Координати41°03′03″N 44°36′59″E / 41.050850° СГШ; 44.616416° ИГД / 41.050850; 44.616416
ПрипадностЕрменска апостолска црква
Архитектонски опис
Архитектонски стилЕрменска архитектура
Завршен5-7 век

Црква Оџун (ерменски: Օձունի եկեղեցի) — ерменска базилика изградена околу 5-7 век во селото Оџун во провинцијата Лори во Ерменија.

Историја[уреди | уреди извор]

Северната и западната страна на црквата

Првата црква се појавила овде во 6 век. Во 8 век бил реконструиран од Јован III Оџнеци (Հովհաննես Գ Օձնեցի) кој служел како католикос помеѓу 717 и 728 година и бил, како што сугерира неговото име, од Оџун. Ова е време кога црквата ја добила сегашната форма на розова фелситна базилика со три кораби, а двата странични кораби се тесни. На северната (повеќе незачувана) и јужната страна има необични кружни ходници, а западниот манастир има слеп ѕид со заоблен влез во средината.

Покривот е засводен со буре. Четири колони го потпираат реброто засводен тамбур, а на западниот дел од црквата има уште две колони. На источната фасада над централниот прозорец може да се забележи резба на Христос со евангелието на свети Јован и два ангели подолу. На јужната фасада, на секоја страна од централниот прозорец има по два ангела и траги од друга фигура, веројатно Христос. Многу подоцна, во 19 век биле додадени две мали камбанарии. Црквата била обновена помеѓу 2012 и 2014 година.[1]

Околу црквата има бројни надгробни споменици на свештенството, како и погребен споменик. Нејзината скалеста платформа поддржува две врежани стели, секоја во еден од збир на двојни лакови. Источната и западната страна на споменикот се издлабени со сцени од Библијата и воведувањето на христијанството во Ерменија. Нејзината северна и јужна страна се издлабени со геометриски мотиви и цветни форми. Се претпоставува дека овој споменик е во чест на Јован Оџнеци, но неговиот стил сугерира дека најверојатно бил подигнат порано, во 6 век.

Ова е еден од двата такви погребни споменици во Ерменија. Оној кој се наоѓа во Оџун и бил подарен на Ерменија од индиски крал околу 8 век. Другиот се наоѓа во Агуди во јужната ерменска провинција Сјуник.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ավարտվել է Օձունի սբ Աստվածածին եկեղեցու վերականգնումը - Հանրային հեռուստաընկերություն“. web.archive.org. 2015-11-17. Архивирано од изворникот на 2015-11-17. Посетено на 2022-04-22.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)