Црква Нотр Дам де Виктоар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Нотр Дам де Виктоар
Basilique Notre-Dame-des-Victoires
Notre-Dame-des-VictoiresNuit.JPG
Основни податоци
Место Париз, Франција
Координати
Држава Франција
Архитектонски опис
Архитект Q951717
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барок
Карактеристики


Базиликата Нотр Дам де Виктоар (француски : Basilique Notre-Dame-des-Victoires ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1627 година во барокски стил во времето на Луј XIV, а комплетно нејзината изградба завршила во 1740 година. Оваа е една од десетте базилика|базилики во Франција кои се наоѓаат во реонот Ил д Франс.