Црква Нотр Дам де Виктоар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Нотр Дам де Виктоар
Basilique Notre-Dame-des-Victoires
Notre-Dame-des-VictoiresNuit.JPG
Основни податоци
МестоПариз, Франција
КоординатиКоординати: 48°52′0″N 2°20′27″E / 48.86667° N; 2.34083° E / 48.86667; 2.34083


Базиликата Нотр Дам де Виктоар (француски : Basilique Notre-Dame-des-Victoires ) е црква која се наоѓа во Париз, Франција. Оваа католичка црква била изградена во 1627 година во барокски стил во времето на Луј XIV, а комплетно нејзината изградба завршила во 1740 година. Оваа е една од десетте базилика|базилики во Франција кои се наоѓаат во реонот Ил д Франс.