Прејди на содржината

Црква Кнез Владимир

Координати: 59°57′06″N 30°17′43″E / 59.9518° СГШ; 30.2954° ИГД / 59.9518; 30.2954
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Кнез Владимир
Князь-Владимирский Собор
Основни податоци
МестоСанкт Петербург, Русија
Координати59°57′06″N 30°17′43″E / 59.9518° СГШ; 30.2954° ИГД / 59.9518; 30.2954
ПрипадностРуска православна црква

Црквата Кнез Владимир (руски : Князь-Владимирский Собор) ) е црква која се наоѓа во Санкт Петербург, Русија и спаѓа во склопот на Руската Православна црква. Била изградена во 1708 година и посветена на Свети Никола. Во 1740 година била реновирана, како и во 1772 година кога била наречена Кнез Владимир. За време на комунизмот, црквата била затворена. Во периодот од 1941 до 2001 година во неа се наоѓала икона на иконата на Казанската Богородица, кога била префрлена во Казанската црква.