Црква Кашин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквата Кашин
Biserica Caşin
CasinChurchB.JPG
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°28′03″ СГШ; 26°04′30″ ИГД / 44.46754° СГШ; 26.07500° ИГД / 44.46754; 26.07500
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Кашин (романски:Biserica Caşin) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Објектот бил изграден во 1938 година.