Црква Исус Христос Спасителот (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Исус Христос Спасителот
Kristus Pestītāja svetbildes pareizticīgo baznīca
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Православие
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Воскресение Христово (летонски: Kristus Pestītāja svetbildes pareizticīgo baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Виенибаш 76[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.