Црква Воведение на Пресвета Богородица (Љубљана)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Црква Воведение на Пресвета Богородица (појаснување)
Црква Воведение на Пресвета Богородица
Cerkev Marijinega oznanjenja
Ljubljana BW 2014-10-09 12-18-49.jpg
Основни податоци
МестоЉубљана, Словенија
КоординатиКоординати: 44°25′54.27″N 26°5′55.64″E / 44.4317417° N; 26.0987889° E / 44.4317417; 26.0987889
ПрипадностХристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Воведение на Пресвета Богородица (словенечки :Cerkev Marijinega oznanjenja) е црква кој се наоѓа во Љубљана, Словенија. Била изградена во периодот од 1645 до 1660 година со барокски стил