Црква Букур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата Букур
Biserica Bucur
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоБукурешт, Романија
КоординатиКоординати: 44°25′24.74″N 26°6′31.80″E / 44.4235389° СГШ; 26.1088333° ИГД / 44.4235389; 26.1088333
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Букур (романски: Biserica Bucur) е црква која се наоѓа во Букурешт, Романија. Се верува дека била изградена од страна на Букур, основачот на Букурешт. Самиот камен-темелник бил откриен во 1416 година. Црквата за прв пат била забележана на карта направена помеѓу 1844 и 1846 година[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dan Berindei, Sebastian Bonifaciu, p. 31