Црква Благовештение на Пресвета Богородица (Тинос)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Благовештение на Пресвета Богородица
Παναγία της Τήνου
Tinos panagia evangelistria 200707 04.jpg
Основни податоци
МестоТинос, Грција
Духовно-организациски статусцрква

Црквата Благовештение на Пресвета Богородица (грчки: Παναγία της Τήνου) е црква која се наоѓа на островот Тинос, Грција. Црквата припаѓа на Грчката православна црква и е еден од најпосетуваните христијански храмови на Медитеранот. Црквата била изградена на местото врз пагански храм, посветен на богот Дионис.


Наводи[уреди | уреди извор]