Црква Агиос Елефтериос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Агиос Елефтериос
Άγιος Ελευθέριος
Panagía Gorgoepíkoös 02.JPG
Основни податоци
Место Атина, Грција
Држава Грција
Црковен статус црква
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил византиска архитектура
Карактеристики

Црквата Агиос Елефтериос (грчки: Άγιος Ελευθέριος, Ágios Eleftherios) е црква која се наоѓа во Атина, Грција. Оваа црква можеби е најмалата во светот. Се наоѓа веднаш до Митрополитската катедрала во Атина. Црквата била изградена во времето на атинскиот бискуп Михаил Хонијат во XIII век. Помеѓу 1841 и 1863 година, зградата се користела како библиотека.


Наводи[уреди | уреди извор]