Црква Јаункиемс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Јаункиемс
Jaunciema Evaņģēliski luteriskā baznīca
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Протестантство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Јаункиемс (летонски: Jaunciema Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица 6/8 Jaunciema V šķērslīnija [1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.