Црквата Свети Минас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Минас
كنيسة العذراء المغيثة بحارة الروم
Menas.jpg
Основни податоци
МестоКаиро, Египет

Црквата Свети Минас (египетски: كنيسه مارمينا بفم الخليج ) е црква која се наоѓа во Каиро, Египет и е во склоп на Коптската православна црква. Била изградена во 6 век.