Црквата Гагра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црквата Гагра, исто така позната како Абаатарано средновековна христијанска црква во Гагра во Абхазија, Грузија. Една од најстарите цркви во Абхазија, таа е едноставна трикорабна базилика изградена во 6 век и реконструирана во 1902 година.

Црквата Гагра стои на територија на современата тврдина позната како Абаата, сега целосно урната. Изграден е од блокови од груб камен на камен. Главниот влез е од запад каде сенаоѓа нартекс. Сите три кораби се поврзани едни со други преку вратите. Главниот брод е осветлен преку три прозорци во јужниот ѕид и со еден прозорец, секој на западниот ѕид и во олтарот. Црквата има многу заеднички архитектонски карактеристики со слични базилики во источна Грузија.[1] Црквата била целосно реконструирана во 1902 година по наредба на принцезата Евгенија Максимилиановна од Леухтенберг, сопруга на војводата Александар Петрович од Олденбург, член на руската империјална фамилија, која ја претворила Гагра во бања. На 9 јануари 1903 година беше осветена како Црква на Свети Ипатиј.[2] Во исто време, старата тврдина Абаата била срушена за да да се отвори патот кон изградба на хотел. Во советската ера, црквата се користела како музеј на старото оружје. Црквата беше подложена на некое реновирање во 2007 година и беше обновена за христијанска употреба во 2012 година.[3]

Црквата Гагра е впишана на списокот на Групи на споменици со национално значење.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Gelenava, Irakli, уред. (2015). Cultural Heritage in Abkhazia (PDF). Tbilisi: Meridiani. стр. 14.
  2. Гагры. Климатическая станция на Черноморском побережье [Gagry, a climate spa on the Black Sea coast] (PDF) (руски). St. Petersburg. 1905. стр. 8.
  3. „Овеянный тайнами храм Святого Ипатия в Гагре“ (руски). Sputnik. 23 February 2016. Посетено на 18 March 2017.