Цревулево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Цревулево е село во Општина Карбинци, во околината на градот Штип.Цревулево
Цревулево is located in Македонија
Цревулево
Местоположба на Цревулево во Македонија
Координати 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528Координати: 41°48′36″N 22°17′43″E / 41.81000° СГШ; 22.29528° ИГД / 41.81000; 22.29528
Општина Општина Карбинци
Цревулево на општинската карта
Црвулево во Општина Карбинци.svg

Атарот на Цревулево во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во долината покрај долината на реката Брегалница, оддалечено 15 километри североисточно од Штип.

Историja[уреди | уреди извор]

Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година, како село во Ќустендилскиот санџак, нахија Штип со 28 христијански семејства. Бидејќи османлиската власт ги попишувала само главите на семејствата, регистрирани се следниве родови: Богдан Стојан; Миле Михаил; Стојан Богдан; Михаил Богдан; Нине Тодор; Петри Тодор; Цветко Нине; Јако (Нако) Тодор; Михаил Тодор; Никола Марко; Димјо Павел; Ѓурко Нисе (Чике); Никола Богојо; Стојан Петко; Војо Стојан; Бојо Петко; Војо Петко; Степан Петко; Цветко Степан; Ѓурко Пејо; Стојан Којчо; Јове Стојан; Рајко Стојан; Мартин Стојан; Младен Стојан; Којо Нине; Пејо Марко; Никола Тодор. [1]

Во близината на селото Цревулево е пронајдена гробница од античкиот период (од 2 век до 4 век п.н.е.).[2]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Црвулево живееле 185 жители, сите Турци.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 51 жител, од кои:[4]

Националност Вкупно
Македонци 42
Албанци 0
Турци 0
Роми 8
Власи 0
Срби 1
Бошњаци 0
Други 0

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[5]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 185[3] 480[6] 294 356 277 245 169 109 106 51

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[7]

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 294
1953 191 95 8 62 ... 356
1961 208 ... ... ... 69 277
1971 197 ... ... 48 245
1981 152 17 ... 169
1991 105 4 109
1994 96 10 106
2002 42 8 1 51

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

  • Ванче Стојчев (1951-2009[8]) - македонски историчар и основач на Воениот музеј на Македонија.
  • Светозар „Зарко“ Јованов (1936-1993) - познат музичар роден во Цревулево.

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.290
  2. ШТИП - ТУРИСТИЧКИ ИНФОРМАТОР, Со мапа на градот. Штип: Општина Штип, 2011, стр. 36-37.
  3. 3,0 3,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.230.
  4. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  5. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика. 
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, pp. 162 – 163.
  7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  8. Последен збор - Д-р Ванче Стојчев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]