Прејди на содржината

Црвено и Црно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвено и црно
АвторСтендал
Изворен насловLe Rouge et le Noir
ЗемјаФранција
Јазикфранцуски
Жанрпсихолошки роман
образовен
Издадена
ноември 1830

„Црвено и црно“ (француски: Le Rouge et le Noir) — историско-психолошки роман на францускиот писател Стендал, објавен во два тома, во ноември 1830 година.[1] Романот го прикажува обидот на едно младо момче од провинцијата да се стекне со повисок социјален статус преку комбинација од напорна работа, талент, измама, и хипокризија.

Судејќи според оригиналниот наслов на делото, Црвено и Црно: Хроника на XIX век, освен психолошки портрет на главниот лик Жилиен Сорел, писателот прави анализа и социолошка сатира на француското општество за време на бурбонската реставрација (1814–30).[2] Насловот на романот се однесува на судирот помеѓу верските (црно) и секуларните (црвено) убедувања на протагонистот,[3] што е предмет на дебата во книжевните кругови.[4]

Содржина[уреди | уреди извор]

Критички осврт кон делото[уреди | уреди извор]

Гете имал поволно мислење за романот „Црвено и црно“ кого го сметал за најдоброто дело на Стендал. Според Гете, иако неколку женски ликови во романот делуваат премногу романтично, сепак Стендал е автор „кој умее да набљудува и има длабок психолошки поглед“ така што „лесно може да му се простат неколку неверојатни детали“.[5]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Red and Black by Stendhal на Ризницата ?
  • Le Rouge et Le Noir на Проектот „Гутенберг“
  • „Црвено и Црно на англиски“. Универзитет Аделаида. Архивирано од изворникот на 2015-09-08. Посетено на 2016-06-04.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Garzanti, Aldo (1974) [1972]. Enciclopedia Garzanti della letteratura (италијански). Milan: Garzanti. стр. 874.
  2. Benét’s Reader’s Encyclopedia, Fourth Edition, (1996) p. 859.
  3. „The Red and The Black“. www.nytheatre.com. Посетено на 2016-02-05.
  4. Red and Black?
  5. J. P. Ekerman, Razgovori sa Geteom: Poslednjih godina njegova života. Beograd: Rad, 1960, стр. 65.