Црвена гулапка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвена гулапка
Научна класификација
Царство: Fungi
Оддел: Basidiomycota
Класа: Agaricomycetes
Ред: Russulales
Семејство: Russulaceae
Род: Russula
Вид: R. rosea
Научен назив
Russula rosea
Pers. (1796)
Синоними

Russula lepida Fr.

Црвена гулапка (Russula rosea)
Црвена гулапка (Russula rosea)

Црвена гулапка (лат. Russula rosea) (синоним Russula lepida), позната и како розова гулапка, се наоѓа на северниот дел на умерени температури, некои ја сметаат за јадлива, други дека не може да се јаде,[1] обично се наоѓаат големи печурки од родот Гулапки (Russula).

Шапката е конвексна кога е млада, подоцна е рамна, претежно светлоцрвенa до кармин-црвена; често со жолти дамки и до 10 cm во пречник. Жабрите се бледо сламесто-жолти, кршливи и повремено со црвен раб на работ на шапката. Спорите се бледо кремова боја. Дршката обично е со боја на исплакнат кармин, но може да биде и чисто бело. Месото е тешко и вкусно горчливо. Оваа печурка најчесто се наоѓа во зимзелени шуми  или во близина на букови дрвја. Расте најмногу во лето поединечно или во групи.

Слични видови[уреди | уреди извор]

Реткиот Russula pseudointegra се одликува со месо со пријатен вкус. Црвено- стеблесните форми на црвената гулапка, исто така, може да се мешаат со Russula xerampelina, но последната има помеко месо и нема вкус на дрво.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Е.Гарнвајднер. Печурки и столчиња за жаба на Велика Британија и Европа . Колинс. 1994 година

Надворешни врски[уреди | уреди извор]