Прејди на содржината

Црвена боровинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Црвена|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Црвена боровинка
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Црвена
Вид: Црвена боровинка
Научен назив
Црвена боровинка
Lingonberry
Vaccinium vitis-idaea var. vitis-idaea in reindeer lichen


Secure  (NatureServe)
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Clade: Asterids
Order: Ericales
Family: Ericaceae
Genus: Vaccinium
Species:
V. vitis-idaea
Binomial name
Vaccinium vitis-idaea

L. 1753
Synonyms[1]
Synonymy
 • Myrtillus exigua Bubani
 • Rhodococcum vitis-idaea Avrorin
 • Vaccinium jesoense Miq.
 • Vitis-idaea punctata Moench
 • Vitis-idaea punctifolia Gray
 • Rhodococcum minus (Lodd., G.Lodd. & W.Lodd.) Avrorin
 • Vaccinium vitis-idaea var. minus Lodd., G.Lodd. & W.Lodd.
 • Vitis-idaea punctata var. minor (Lodd., G.Lodd. & W.Lodd.) Moldenke

Vaccinium vitis-idaea, бобинка, еребица, планинска брусница или каурина, е мала зимзелена грмушка од фамилијата Ericaceae, која дава плодови за јадење.Потекнува од бореалната шума и арктичката тундра низ северната хемисфера, од Европа и Азија до Северна Америка. Боровинките се берат во дивината и се користат за правење на различни јадења во Северна Балтоскандија,[2] Русија, Канада и Алјаска . Комерцијалното одгледување се врши во северозападниот дел на Тихиот Океан на САД[3] и во многу други региони во светот.[4]

Vaccinium vitis-idaea е најчесто познат на англиски како 'lingonberry' или 'cowberry'.[5][6][7] Името 'lingonberry' потекнува од шведското име lingon за видот, и е изведен од нордискиот lyngr , или Хедер.

Името на родот Vaccinium е класично латинско име за растение, веројатно боровинка или зумбул, и може да потекнува од латинскиот bacca , „Бери“.[8][9] Специфичното име е изведено од латинскиот vitis ('лоза') и idaea , женската форма на idaeus (буквалното „од планината Ида “, што се користи во однос на малините Rubus idaeus ).[10]

Постојат најмалку 25 други вообичаени англиски имиња на Vaccinium vitis-idaea ширум светот, вклучувајќи ги:[5]

 • лисицата
 • препелица
 • мечкино грозје
 • бобари
 • планинска брусница
 • црвена курва
 • ниска брусница
 • пума
 • планинска боровинка
 • еребица [11] (во Њуфаундленд и островот Кејп Бретон )
 • црвенило (во Лабрадор и долниот северен брег на Квебек )
Цвеќиња и млади ластари

Vaccinium vitis-idaea се шири преку подземни стебла за да формира густи клонални колонии . Од подземните стебла растат тенки и кршливи корени . Стеблата се заоблени во пресек и растат од 10 до 40 сантиметри во висина. Листовите растат наизменично и се овални, 5-30 милиметри долго, со малку брановидна маргина, а понекогаш и со засечен врв.

Цвеќиња

Цветовите се ѕвонести, бели до бледо розови, 3-8 милиметри долго, и се произведува во почетокот на летото.

Плодот е црвена бобинка 6-10 милиметри во пречник, со кисел вкус, зрее кон крајот на летото до есента.[12] Иако се горчливи во почетокот на сезоната, тие засладуваат ако се остават на гранката во текот на зимата.[13]

Статус на заштита во САД

[уреди | уреди извор]

Растението е загрозено во Мичиген.[14] Подвидот минус е наведен како вид на посебна грижа и се верува дека е истребен во Конектикат.[15]

Екологија

[уреди | уреди извор]

Vaccinium vitis-idaea ги чува лисјата цела зима дури и во најстудените години, невообичаено за широколисното растение, иако во своето природно живеалиште обично е заштитено од силен студ со снежна покривка. Исклучително е издржлив, толерира температури до -40 С или пониско, но слабо расте каде што летата се топли. Почвите сиромашни со хранливи материи се толерираат, но не и алкалните почви .

Vaccinium vitis-idaea var. минус

Постојат две регионални сорти или подвидови на V. vitis-idaea, една во Евроазија и една во Северна Америка, кои се разликуваат по големината на листот:

Одгледување

[уреди | уреди извор]

Боровинките комерцијално се одгледува во Холандија и други земји од 1960-тите.[16] Царицата Елизабета наредила да се засади бобинки низ целиот Петерхоф во 1745 година [17]

Некои сорти се одгледуваат поради нивната украсна, а не кулинарска вредност. Во Обединетото Кралство, Групацијата Koralle ја доби наградата за градинарски заслуги на Кралското хортикултурно друштво .[18][19]

Кулинарска употреба

[уреди | уреди извор]
Џем од боровинки на тост
Џем од боровинки со мустамакара, традиционална храна во Тампере, Финска

Бобинките собрани во дивината се популарно овошје во северна, централна и источна Европа, особено во нордиските земји, балтичките земји, централна и северна Европа.[20]

Бобинките се прилично курви, па често се готват и засладуваат пред јадење во форма на џем од бобинки, компот, сок, смути или сируп. Суровото овошје, исто така, често едноставно се пасира со шеќер, кој ги зачувува повеќето од нивните хранливи материи и вкус. Оваа мешавина може да се чува на собна температура во затворени, но не нужно затворени садови, но во оваа состојба најдобро се чуваат замрзнати. Овошјето кое се служи на овој начин или како компот често ги придружува јадењата од дивечот и црниот дроб.

Во Шведска, Финска и Норвешка, шницлите од ирваси и елен традиционално се служат со сос од сос и сос. Конзервираното овошје најчесто се јаде со ќофтиња, како и со палачинки од компири. Традиционален шведски десерт е lingonpäron (буквално „лингонбери круши“), составени од свежи круши кои се излупени, варени и конзервирани во lingondricka ( сок од лингонбери ) и најчесто се јаде за време на Божиќ. Ова било многу вообичаено во старите времиња, бидејќи бил лесен и вкусен начин за зачувување на крушите. Во Шведска и Русија, кога шеќерот сè уште беше луксузен производ, бобинките обично се чуваа едноставно со ставање цели во шишиња со вода. Ова беше познато како vattlingon (наводени лингонбери); постапката ги зачувала до следната сезона. Ова беше и домашен лек против скорбут.

Овој традиционален руски безалкохолен пијалак, познат како „ вода од бобинки “, го спомнува Александар Пушкин во Јуџин Онегин . Во руската народна медицина, водата од лингон се користела како благ лаксатив. Традиционално финско јадење е пржениот ирвас ( poronkäristys ) со пире од компири и бобинки од страна, сурови, одмрзнати или како џем. Во Финска, шлаг пудинг од гриз со вкус на бобинки ( puolukkapuuro ) е исто така популарен. Во Полска, бобинките често се мешаат со круши за да се создаде сос кој се служи со живина или дивеч. Бобинките може да се користат и за замена на црвените рибизли кога се создава сос од Камберленд.

Илустрација од 19 век

Бобинките се исто така популарни како диво набрано овошје во источна Канада, на пример во Њуфаундленд и Лабрадор и Кејп Бретон, каде што се локално познати како еребици или црвени бобинки, и на копното на Нова Шкотска, каде што се познати како лисици. Во овој регион тие се инкорпорирани во џемови, сирупи и печива, како што се пити, пити и мафини.

Во Шведска, бобинките често се продаваат како џем и сок и како клучна состојка во јадењата. Тие се користат за правење ликер од бобинки од Лилехамер; и, во источноевропските земји, се продава вотка од лингонбери, а вотката со сок од или морс е популарен коктел.

Бобинките се важна храна за мечките и лисиците, како и за многу птици што јадат овошје. Гасениците на молците- носици Coleophora glitzella, Coleophora idaeella и Coleophora vitisella се задолжителни хранителки на листовите V. vitis-idaea .

Во домородната северноамериканска кујна

[уреди | уреди извор]

Домородците од Алјаска ги мешаат бобинките со пулпа од шипка и шеќер за да направат џем, ги готват бобинките како сос и ги чуваат бобинките за понатамошна употреба.[21] Дакелите ги користат бобинките за да направат џем.[22] Којуконот ги замрзнува бобинките за зимска употреба.[23] Инуитите разредете го и засладете го сокот за да направите пијалак, замрзнете ги и чувајте ги бобинките за пролет, а бобинките користете ги за правење џемови и желеа.[24] Ињупијатите ги користат бобинките за да направат два различни десерти, едниот каде бобинките се матат со замрзнати рибини јајца и се јадат, а сировите бобинки ги матат со конзервирано млеко и масло од печат. Тие, исто така, прават јадење од бобинки кое се готви со јајца од риба, риба (белвица, овчарка или штука ) и маснотии .[25]

Горниот Танана ги вари бобинките со шеќер и брашно за да се згуснат; јадете ги суровите бобинки, или обични или мешајќи ги со шеќер, маснотии или комбинација од двете; испржете ги во маснотии со шеќер или сушени рибини јајца; и направете ги во пити, џем и желе. Тие исто така ги чуваат бобинките сами или во маснотии и ги чуваат во корпа од бреза во подземен кеш или ги замрзнуваат.[26]

Употреба на минус подвидови

[уреди | уреди извор]

Народот Антикости го користи овошјето за правење џемови и желеа.[27] Nihithawak Cree ги складира бобинките така што ги замрзнува надвор во текот на зимата, измешајте ги бобинките со варени рибини јајца, џигер, воздушни меури и маснотии и јадете ги, јадете ги бобинките сурови како закуска и динстајте ги со риба или месо.[28] Ињупијатите од островот Нелсон ги јадат бобинки,[29] како и Ињупијатите од Северното Берингово Море и Арктичките региони на Алјаска,[30] како и Инувијалуит .[31] Народот Хаида, првата нација Хесквиахт, Вуикинуксв и Цимшиан сите ги користат бобинките како храна.[32]

Хранливи својства

[уреди | уреди извор]
Зрели јазли

Бобинките содржат многу органски киселини, витамин Ц, витамин А (како бета каротин), витамини од групата Б (Б1, Б2, Б3) и елементите калиум, калциум, магнезиум и фосфор.[33]

Традиционална медицина

[уреди | уреди извор]

Во традиционалната медицина, V. vitis-idaea се користеше како аперитив и адстрингентно.[34] Горниот Танана ги јадеше бобинките или го користеше нивниот сок за лекување на помали респираторни нарушувања.[26]

Други употреби

[уреди | уреди извор]

Nihithawak Cree ги користи бобинките од подвидот минус за да ги обои рипчињата и ги става цврстите, зрели бобинки на врвка за да ги носи како ѓердан.[28] Западно-канадските Инуити го користат подвидот минус како додаток или замена за тутун.[31]

Сродни видови

[уреди | уреди извор]

Vaccinium vitis-idaea се разликува од сродните боровинки по тоа што имаат бели цветови со ливчиња кои делумно ги опфаќаат стомачните и стигмата, наместо розови цветови со ливчиња рефлексирани наназад и позаоблени, помалку круши бобинки.

Хибридите помеѓу Vaccinium vitis-idaea и Vaccinium myrtillus, наречени Vaccinium × intermedium Ruthe, повремено се среќаваат во Европа.

 1. „The Plant List, Vaccinium vitis-idaea L.“. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на 2022-05-06.
 2. Åkerström, Lola Akinmade. „10 things to know about Sweden's food culture“. 10 July 2012. Sweden.se. Архивирано од изворникот на 2012-07-12. Посетено на 26 August 2013.
 3. "Economic Evaluation of Lingonberry Production in Oregon" "Oregon State University Extension Service" Dec 2003
 4. Морозов, Олег (5 September 2017). Культура брусники обыкновенной (Vaccinium vitis-idaea L.): проблемы и перспективы. Litres. ISBN 9785457626317. Посетено на 1 April 2018 – преку Google Books.
 5. 5,0 5,1 Elden J. Stang; Gavin G. Weis; John Klueh (1990). „Lingonberry: Potential New Fruit for the Northern United States“. Во J. Janick; J.E. Simon (уред.). Advances in new crops. Timber Press. стр. 321–323.
 6. Gray's Manual of Botany: Asa Gray
 7. Interactive Flora of Northwest Europe: Vaccinium vitis-idaea[мртва врска][мртва врска]
 8. Hyam, R.; Pankhurst, R.J. (1995). Plants and their names : a concise dictionary. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0-19-866189-4. p. 515.
 9. Coombes, Allen J. (1994). Dictionary of Plant Names. London: Hamlyn Books. ISBN 978-0-600-58187-1. p. 187.
 10. „Raspberries“. Botanical-online. 19 January 2019.
 11. Hall, Joan Houston (2002). Dictionary of American Regional English. Harvard University Press. стр. 47. ISBN 0-674-00884-7. Посетено на 2007-11-16.
 12. Flora of North America: Vaccinium vitis-idaea
 13. Niering, William A.; Olmstead, Nancy C. (1985) [1979]. The Audubon Society Field Guide to North American Wildflowers, Eastern Region. Knopf. стр. 510. ISBN 0-394-50432-1.
 14. „Plants Profile for Vaccinium vitis-idaea (ligonberry)“. plants.usda.gov. Посетено на 7 January 2018.
 15. "Connecticut's Endangered, Threatened and Special Concern Species 2015". State of Connecticut Department of Energy and Environmental Protection Bureau of Natural Resources. Retrieved 7 January 2017. (Note: This list is newer than the one used by plants.usda.gov and is more up-to-date.)
 16. Rozāne, Keita (24 May 2021). „Plant wonders: Healthy lingonberries can be grown in the garden, too“. eng.lsm.lv. Public Broadcasting of Latvia. Посетено на 26 May 2021.
 17. „Санкт-Петербургские Ведомости - Рынок - Моченый шедевр“. spbvedomosti.ru. Архивирано од изворникот на 2014-09-06.
 18. „RHS Plant Selector Vaccinium vitis-idaea Koralle Group AGM / RHS Gardening“. Apps.rhs.org.uk. Посетено на 2021-03-16.
 19. „AGM Plants - Ornamental“ (PDF). Royal Horticultural Society. July 2017. стр. 106. Посетено на 5 February 2019.
 20. „Picking flowers, berries, mushrooms, etc“. The Swedish Environmental Protection Agency. Naturvårdsverket. Архивирано од изворникот на 2016-03-13. Посетено на 13 March 2016.
 21. Heller, Christine A., 1953, Edible and Poisonous Plants of Alaska, University of Alaska, page 109
 22. Carrier Linguistic Committee, 1973, Plants of Carrier Country, Fort St. James, BC. Carrier Linguistic Committee, page 76
 23. Nelson, Richard K., 1983, Make Prayers to the Raven--A Koyukon View of the Northern Forest, Chicago. The University of Chicago Press, page 55
 24. Porsild, A.E., 1953, Edible Plants of the Arctic, Arctic 6:15-34, page 22 Note: The source simply lists "Eskimo" rather than a specific group.
 25. Jones, Anore, 1983, Nauriat Niginaqtuat = Plants That We Eat, Kotzebue, Alaska. Maniilaq Association Traditional Nutrition Program, page 86
 26. 26,0 26,1 Kari, Priscilla Russe, 1985, Upper Tanana Ethnobotany, Anchorage. Alaska Historical Commission, page 9
 27. Rousseau, Jacques, 1946, Notes Sur L'ethnobotanique D'anticosti, Archives de Folklore 1:60-71, page 68
 28. 28,0 28,1 Leighton, Anna L., 1985, Wild Plant Use by the Woods Cree (Nihithawak) of East-Central Saskatchewan, Ottawa. National Museums of Canada. Mercury Series, page 64
 29. Ager, Thomas A. and Lynn Price Ager, 1980, Ethnobotany of The Eskimos of Nelson Island, Alaska, Arctic Anthropology 27:26-48, page 37
 30. Anderson, J. P., 1939, Plants Used by the Eskimo of the Northern Bering Sea and Arctic Regions of Alaska, American Journal of Botany 26:714-16, page 715
 31. 31,0 31,1 Wilson, Michael R., 1978, Notes on Ethnobotany in Inuktitut, The Western Canadian Journal of Anthropology 8:180-196, page 183
 32. Compton, Brian Douglas, 1993, Upper North Wakashan and Southern Tsimshian Ethnobotany: The Knowledge and Usage of Plants..., Ph.D. Dissertation, University of British Columbia, page 101
 33. „Lingonberry, raw - Nutrition Information and Facts“. Department of Nutrition, National Food Institute - Technical University of Denmark. 2009-01-13. Посетено на 2015-09-17.
 34. James A. Duke. Vaccinium vitis-idaea (Ericaceae)“. Dr. Duke's Phytochemical and Ethnobotanical Databases. Архивирано од изворникот на January 20, 2009. Посетено на May 22, 2011.