Прејди на содржината

Црвената жештина (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Црвената жештина (англиски: Red Heat) е американски филм од 1988 година, во режија на Волтер Хил. Главните улоги ги играат: Арнолд Шварценегер, Џејмс Белуши и Питер Бојл.

Содржина[уреди | уреди извор]

Рускиот трговец со дрога, Виктор, ја напушта Русија и бега во Чикаго, но таму го апсат. Русите го праќаат својот најдобар и најсилен полицаец Иван Данко (го игра Шварценегер) за да го врати назад во Русија, но Виктор успева да побегне. Полицаецот и неговиот помошник (го игра Белуши) тргнуваат во потера по Виктор.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 853, 31.10.2014, стр. 22.