Црва „Св. Илија“ - Кукуш

Координати: 40°59′7.4″N 22°53′16.5″E / 40.985389° СГШ; 22.887917° ИГД / 40.985389; 22.887917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија
Προφήτη Ηλία
Карта
40°59′7.4″N 22°53′16.5″E / 40.985389° СГШ; 22.887917° ИГД / 40.985389; 22.887917
МестоКукуш
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1920
Управа
Архијерејско намесништвоКукушко
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Илија (грчки: Προφήτη Ηλία) — црква во градот Кукуш, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во 1920 г. од Грците доселени во Кукуш од Турција. Претставува трикорабна базилика со дрвен покраив.

Во 2001 г. црквата е прогласена за споменик на културата како дел од историското наследство на грчките доселеници во градот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΓΔΑ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/ΚΗΡ/12009/349/13-6-2001 - ΦΕΚ 825/Β/28-6-2001“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-12. Посетено на 12 март 2018.