Цобениц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цобениц
Место во Калферде
Црквата „Св. Ана“
Црквата „Св. Ана“
Грб на Цобениц
Цобениц is located in Германија
Цобениц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Калферде
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 64 м
Население 344  (31 декември 2006)
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39638
Повик. бр. 039056
Местоположба на место Цобениц во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°23′59″N 11°22′0″E / 52.39972° СГШ; 11.36667° ИГД / 52.39972; 11.36667Координати: 52°23′59″N 11°22′0″E / 52.39972° СГШ; 11.36667° ИГД / 52.39972; 11.36667

Цобениц е село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Калферде.