Прејди на содржината

Цирокумулус стратиформис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цирокумулус стратиформис
Слој на облаци цирокумулус стратиформис
Слој на облаци цирокумулус стратиформис
КратенкаCc str
Симбол
РодCirro- (навиткан)
-cumulus (наставан)
ВидStratiformis (слојообличен)
ВисочинаНад 6,000 м
Изгледхоризонтални слоеви[1]
Врнежен?Само вирга

Цирокумулус стратиформис (Cirrocumulus stratiformis) ― вид на облак цирокумулус. Името cirrocumulus stratiformis потекнува од латински, што значи истегнат.[2] Цирокумулус стратиформис се јавува како цирокумулусни облаци кои покриваат голем дел од небото. Овој вид облак се појавува во тенки слоеви.[3] Има простори помеѓу секој од облаците во слојот.[4]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  1. Wolken-Online. „Cirrocumulus“. Cloud Atlas. Посетено на 24 август 2021.
  2. Numen - The Latin Lexicon. „Definition of stratus“. Посетено на 24 август 2021.
  3. Dunlop, Storm (2003). The weather identification handbook (1 Lyons Press. изд.). Guilford, Conn.: Lyons Press. стр. 66–67. ISBN 1-58574-857-9. Посетено на 24 август 2021.[мртва врска]
  4. Callanan, Martin. „Cirrocumulus stratiformis“. International Cloud Atlas. nephology.eu. Архивирано од изворникот на 2020-12-30. Посетено на 24 август 2021.