Циркулација на библиотечен материјал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Циркулација на библиотечен материјал се опфатени активностите околу користење на библиотечен и други видови материјали, во рамки на библиотеката.

Картон за зајмување на библиотечни материјали


Главната јавниот сервис е циркулација на биро или кредити биро, обично се наоѓаат во близина на главниот влез на библиотеката. Тоа обезбедува заеми услуги и капацитети за враќање на ни е позајмена предмети. Обновување на материјали и плаќање на казни, исто така, се постапува во промет биро. [1] Циркулација на персоналот може да обезбеди основни пребарување и референтни услуги, иако повеќе во-длабочината на прашања обично се зборува референца библиотекарите во библиотека референтна маса. На циркулацијата биро е во повеќето случаи вработат библиотека поддршка на персоналот, наместо на професионални библиотекарите.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Circulation“. Kent State University. Посетено на 1 April 2015.