Циришко Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Циришко Езеро
Zürichsee
Pfannenstiel - Zürichsee - Sihltal - Albis Baldern IMG 5316.jpg
Поглед кон езерото
Karte Zürichsee.png
Координати47°15′N 8°41′E / 47.250° СГШ; 8.683° ИГД / 47.250; 8.683Координати: 47°15′N 8°41′E / 47.250° СГШ; 8.683° ИГД / 47.250; 8.683
Главни приливиЛинт (Линтканал)
Главни истециЛимат
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
1.829 km² км2
Сливни земјиШвајцарија
Најг. должина40 km (25 mi) км
Најг. ширина3 km (1.9 mi) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен збор „km“
}}
88,66 km² (34,4 mi²) км2
Прос. длабочина49 m м
Најг. длабочина143 m (469 ft) м
Зафатнина3.9 km³ км3
Проточност440 days
Надм. височина406 m (1,342 ft) м
Замрзнато1929, 1962/1963 (last)
ОстровиЛутезалу, Уфенау
Делови/потсливовиОбресе
Населени меставиди список

Циришкото Езеро (германски: Zürisee или Zürichsee) е езеро во Швајцарија, кое се наоѓа југоисточно од градот Цирих, во Кантонот Цирих. Источно од него се наоѓаат две полами езера, езерото Грајфензе и езерото Фефикон. Во езерото се влева реката Линт, а од него, на неговиот северозападен крај истекува реката Лимат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chisholm, Hugh, ed (1911).Encyclopædia Britannica (11th ed.).Cambridge University Press.