Прејди на содржината

Циришко Езеро

Координати: 47°15′N 8°41′E / 47.250° СГШ; 8.683° ИГД / 47.250; 8.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Циришко Езеро
Zürichsee
Поглед кон езерото
Координати47°15′N 8°41′E / 47.250° СГШ; 8.683° ИГД / 47.250; 8.683
Главни приливиЛинт (Линтканал)
Главни истециЛимат
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1,829 км2 км2
Сливни земјиШвајцарија
Најг. должина40 km (25 mi) км
Најг. ширина3 km (1.9 mi) км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
88,66 км2 (34,4 mi²) км2
Прос. длабочина49 m м
Најг. длабочина143 m (469 ft) м
Зафатнина3.9 км3 км3
Проточност440 days
Надм. височина406 m (1,342 ft) м
Замрзнато1929, 1962/1963 (last)
ОстровиЛутезалу, Уфенау
Делови/потсливовиОбресе
Населени меставиди список

Циришкото Езеро (германски: Zürisee или Zürichsee) — езеро во Швајцарија, кое се наоѓа југоисточно од градот Цирих, во Кантонот Цирих. Источно од него се наоѓаат две полами езера, езерото Грајфензе и езерото Фефикон. Во езерото се влева реката Линт, а од него, на неговиот северозападен крај истекува реката Лимат.[1]

  1. Chisholm, Hugh, ed (1911).Encyclopædia Britannica (11th ed.).Cambridge University Press.