Прејди на содржината

Цирил Метод Кох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цирил Метод Кох

Цирил Метод Кох (31 март 1867 – 6 мај 1925) бил словенечки архитект. Заедно со Макс Фабиани, тој го вовел стилот Виенска сецесија во Словенија[1].

Кох е роден во Крањ, тогаш дел од Војводството Крањско во Австроунгарската монархија, сега во Словенија.

Студирал во Љубљана, Грац и во Виена.

Во 1893 година, се вработил во Канцеларијата за урбанистичко планирање во Љубљана.

Тој се прославил по земјотресот во Љубљана, кога реконструирал неколку згради во стилот на сецесијата од Виена.

Помеѓу 1895 и 1910 година, тој проектирал бројни згради во Љубљана, Цеље, Радовљица, Опатија, Бохињ и Штернберг.[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Архитектура во центарот на Љубљана, дизајнирана од Кирил Метод Кох

Наводи[уреди | уреди извор]