Цина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цина
Место во Торгау
Црква во Цина
Црква во Цина
Грб на Цина
Цина is located in Германија
Цина
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Град Торгау
Основни податоци
Површина 12,20 км2
Надм. височина 89 м
Население 1.475  (31 декември 2011)
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04860
Повик. бр. 03421
Портал www.zinna.de
Местоположба на место Цина во рамките на Торгау
Карта
Координати 51°34′N 12°57′E / 51.567° СГШ; 12.950° ИГД / 51.567; 12.950Координати: 51°34′N 12°57′E / 51.567° СГШ; 12.950° ИГД / 51.567; 12.950

Цина (германски: Zinna) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Торгау.