Прејди на содржината

Циклотетрадекан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Циклотетрадекан
Назнаки
295-17-0 Ок
ChEBI CHEBI:89715
ChemSpider 60847
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 67524
UNII O1MV54BB89 Ок
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Циклотетрадеканорганско соединение со хемиска формула C14H28. Познато е дека има мала напрежна енергија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Chickos, James S. (1992). „The strain energy of cyclotetradecane is small“. The Journal of Organic Chemistry. 57 (6): 1899. doi:10.1021/jo00032a052.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]