Цидо Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цидо Арена
Место Паневежис, Литванија
Започнат 2007
Отворен 24 октомври, 2008
Сопственик
Цена на изградбата 108 милиони ЛЛ
Архитект Саулиус Микштас
Игра КК Текасас
Гледачи Кошаркарски натпревари 5,656
Концерти 7,323
Велосипедски натпреварувања 4,200

Цидо Арената (литвански: Cido Arena) е најголемата мултифункционална арена во Паневежис, Литванија. Обично е домаќин на велосипедистички натпревари, како и кошаркарски натпревари, и концерти. Кошаркарскиот клуб Текасас, који моментално се натпреварува во домашната лига, го користи овој објект за сите негови домашни наптревари. Арената е е отворена на 24 октомври, 2008 година и поседува 250 метарска долга велосипедска стаза, единствена на територијата на Балтичките држави.

Арената беш домаќин на некои од натпреварите на Европското првенство во кошарка кое во 2011 година се одржало во Литванија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]