Прејди на содржината

Цигра-Кнобелсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон црквата во Цигра

Цигра-Кнобелсдорф (германски: Ziegra-Knobelsdorf) — поранешна општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија. Општината била распуштена на 1 јануари 2013 година. Селата Форххајм, Клајнлимриц, Лимриц, Поршвиц, Швета, Штокхаузен, Тепелн, Велсдорф и Цигра биле припоени кон градот Дебелн, додека Геберсбах, Хајда, Кајзербург, Кнобелсдорф, Мајнсберг, Нојхаузен и Руделсдорф кон градот Валдхајм.[1]