Прејди на содржината

Циганчиња (птици)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Циганчиња (птици)
Циганчиња
Циганче (Phoenicurus ochruros)
Научна класификација [ у ]
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Муварчиња
Род: Циганчиња
T. Forster, 1817

Циганчиња или црвеноопашки[1] (науч. Phoenicurus) — род врапчевидни птици од семејството на муварчињата (Muscicapidae), native to Европа, Азија и Африка. По изглед се групираат со уште три сродни рода, кои исто така имаат црвенкасти опашки. Ова се мали инсектојади, каде мажјаците се обоени во разни комбинации на црвена, сина, бела и црна, додека пак женките се светлокафеави со црвена опашка.[2] Во 2010 г. кон родот се додадени птиците од родовите Rhyacornis (1 вид) и Chaimarrornis (2 вида) поради укинување на тие родови како неточни согласно новоутврдената молекуларна филогенија.[3][4]

Во Македонија како домородни се присутни циганчето и лисестото циганче[5], а како новодојдено е забележано и белокрилото циганче[1], кое вообичаено живее само во Азија.

Родот е воведен од англискиот природонаучник Томас Форстер во 1817 г.[6][7]

Видови[уреди | уреди извор]

Во родот спаѓаат следниве видови:[4]

Фосилни видови[уреди | уреди извор]

  • Phoenicurus erikai (плиоцен, наод од Чарнота, Унгарија).[8]
  • Phoenicurus baranensis (плиоцен, наод од Беременд, Унгарија).[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Студија за ревалоризација на заштитеното подрачје Маврово (PDF).
  2. Hoyo, J. del, et al., eds. (2005). Handbook of the Birds of the World, vol. 10. Barcelona: Lynx Edicions. стр. 768–773. ISBN 84-87334-72-5.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  3. Sangster, G.; Alström, P.; Forsmark, E.; Olsson, U. (2010). „Multi-locus phylogenetic analysis of Old World chats and flycatchers reveals extensive paraphyly at family, subfamily and genus level (Aves: Muscicapidae)“. Molecular Phylogenetics and Evolution. 57 (1): 380–392. doi:10.1016/j.ympev.2010.07.008. PMID 20656044.
  4. 4,0 4,1 Gill, Frank; Donsker, David (уред.). „Chats, Old World flycatchers“. World Bird List Version 6.2. International Ornithologists' Union. Посетено на 20 May 2016.
  5. Velevski, Metodija; Vasić, Voislav (2017). „Annotated check-list of the birds of the Republic of Macedonia“. Acta Musei Macedonici Scientiarum Naturalium. 20 (1): 53–76. ISSN 2545-4587. Архивирано од изворникот на 2018-09-30. Посетено на 2018-10-06.
  6. Forster, Thomas (1817). A Synoptical Catalogue of British Birds. London: Nichols, Son, and Bentley. стр. 53.
  7. Mayr, Ernst; Paynter, Raymond A. Jr, уред. (1960). Check-list of Birds of the World. Volume 10. Cambridge, Massachusetts: Museum of Comparative Zoology. стр. 74.
  8. 8,0 8,1 Kessler, E. (2013). „Neogene songbirds (Aves, Passeriformes) from Hungary“. Hantkeniana. 8: 37–149.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]