Циганчица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Циганчица — женско македонско оро. Кореографски потекнува од Кочанско.[1]

Орото е брзо и подрипливо, моѓне слично со орото Циганче.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 247-249