Прејди на содржината

Цетински манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цетински манастир
Цетињски манастир
Основни податоци
МестоЦетиње, Црна Гора
ПрипадностСрпска православна црква
Духовно-организациски статусЦрногорско-приморска митрополија
Архитектонски опис
Завршен1701–1704

Цетински манастир е еден од најзначајните манастири на Српската православна црква. Се наоѓа на Цетиње, а припаѓа на црноногорско-приморската митрополија. Посветен е на празникот Рождество на Пресвета Богородица. Првобитно бил подигнат во 1484 година, како нов катедрален манастир на Зетската митрополија.[1] Во раздобјето од 1493 година до 1496 године, при овој манастир работела познатата Цетинска печатница, најстара печатница во српските земји.[2] Стариот манастир настрадал во 1692 година од Млечаните при доаѓањето на Сулејман паша,[3] [4] после што од митрополотот скендериско приморски Данило Петровиќ, бил подигнат нов манастирски комплекс, кои во повеќе наврати бил доградуван. Во манастирот се чуваат бројни културни добра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јанковић 1984, стр. 199-204.
  2. Медаковић 1993, стр. 425-440.
  3. Буровић, Каплан (2014). Скадар, pp. 46. Ниш: Штампарија Викторија.
  4. Станојевић 1975c.