Централ парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Централ парк (англиски: Central Park) – единаесеттиот роман на францускиот писател Гијом Мисо, издаден на 27 март 2014 година[1]. Според првите проценки, Мисо, авторот на романот имал продадено повеќе од 74 000 примероци само во првите три дена [2][3] и вкупно повеќе од 570 000 примероци.

Содржина[уреди | уреди извор]

Корицата на „Централ парк“, Топер, Скопје, 2015.

Романот се состои од четири дела:[4]

Прв дел: Цврсто поврзани

 • Алис
 • Габриел
 • Западниот дел на Централ парк
 • Врзани со синџири
 • Ред Хук
 • Кинески кварт
 • Пред три години
 • Да треснеш на земја

Втор дел: Болно сеќавање

 • Болно сеќавање
 • Две и пол години порано - Години на крв и на лудило
 • Две години порано
 • Риверсајд
 • Отпечатоци
 • Мал Египет
 • Две години порано
 • Фри џез
 • Наргиле-бар
 • Two people
 • Para bellum
 • Пред нешто помалку од две години

Трет дел: За крвта и за бесот

 • Трага на убиецот
 • Ѓаволски вештини
 • Аперкат
 • На страна на живите
 • Во куќата
 • Седефест превез
 • Декември 2011 година - јули 2013 година
 • Вон

Четврти дел: Уништена жена

 • Сега или никогаш
 • Три месеца порано
 • Пред една недела
 • Нулто поглавје
 • Предмалку
 • Огледала
 • Бели сенки
 • За осаменото срце
 • Ќе има...

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, романот бил објавен од издавачката куќа „Топер“. Преводот од француски јазик го направила Сенка Наумовска, лектурата ја извршила Анета Василевска Љубецкиј. Книгата, со обем од 320 страници и со димензии од 20 сантиметри, е испечатена во печатницата „Дата Понс“ во тираж од 1.000 примероци. Каталогизацијата е извршена во НУБ „Св. Климент Охридски“, а книгата ја има меѓународната ознака ISBN 978-608-208-443-5.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Central Park“..
 2. Lena Lutaud (1 April 2014). „Guillaume Musso ou les secrets marketing de Bernard Fixot“. le Figaro..
 3. "Central Park" de Guillaume Musso : déjà 75 000 exemplaires vendus en trois jours“. Metronews. Посетено на 3 April 2014..
 4. 4,0 4,1 Гијом Мисо, Централ парк. Скопје: Топер, 2015.