Централно Конго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централно Конго
Kongo central
Покраина
Местоположба на Централно Конго
Координати: 05°49′S 13°29′E / 5.817° ЈГШ; 13.483° ИГД / -5.817; 13.483Координати: 05°49′S 13°29′E / 5.817° ЈГШ; 13.483° ИГД / -5.817; 13.483
Земја Демократска Република Конго
Адм. центарМатади
Најголем градМатади
Управа
 • УправникСимон Мбаки Бачија
Површина
 • Вкупна53.920 км2 (20,820 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно4.522.942
 • Густина84/км2 (220/ми2)
Службен јазикфранцуски
Национален јазикконгоански
Мреж. местоkongocentral.net

Централно Конго (француски: Kongo central) — покраина во Демократска Република Конго и единствената што излегува на море.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Покраината Долно Конго првобитно се нарекувала Централно Конго (Kongo Central),[2][3] а потоа Долен Заир (Bas-Zaïre). Во времето на остамостојувањето на ДР Конго, оваа територија била дел од поголемата покраина Леополдвил, во чиј состав влегувале подрачјата на градот Киншаса и окрузите Кванго, Квилу и Мај-Ндомбе.

Географија[уреди | уреди извор]

Предел во Централно Конго
Вуду-маски од Централно Конго

Ова е единствената покраина во земјата што излегува на Море. Се граничи со градот Киншаса на североисток, покраината Кванго, Ангола на југ и Република Конго и анголската ексклава Кабинда на север.

Населени места[уреди | уреди извор]

Административен центар на покраината е Матади. Единствениот друг град е Бома. Останатите населени места се помали и влегуваат во окрузите Долна Река, Катаракт и Лукаја.

Населено
место
Округ Територија Население
(2010)[4]
Местоположба[4]
Бома 167.326 5°51′ S; 13°03′ E / 5.85° ЈГШ; 13.05° ИГД / -5.85; 13.05 (Бома)
Инга Долна Река Чела 10.417 5°39′ S; 13°39′ E / 5.65° ЈГШ; 13.65° ИГД / -5.65; 13.65 (Инга)
Касангулу Лукаја Касангулу 30.724 4°35′ S; 15°11′ E / 4.58° ЈГШ; 15.18° ИГД / -4.58; 15.18 (Касангулу)
Кимвула Лукаја Кимвула 5°43′03″ S; 15°57′44″ E / 5.717412° ЈГШ; 15.962191° ИГД / -5.717412; 15.962191 (Кимвула)
Кимпесе Катаракт Сонгоголо 53.660 5°33′ S; 14°26′ E / 5.55° ЈГШ; 14.43° ИГД / -5.55; 14.43 (Кимпесе)
Кинзау-Мвуете Долна Река Чела 17.870 5°29′ S; 13°17′ E / 5.48° ЈГШ; 13.28° ИГД / -5.48; 13.28 (Кинзау-Мвуете)
Кисанту Лукаја Касангулу 77.797 5°08′ S; 15°04′ E / 5.13° ЈГШ; 15.07° ИГД / -5.13; 15.07 (Кисанту)
Лукула Долна Река Лукула 31.394 5°23′ S; 12°57′ E / 5.38° ЈГШ; 12.95° ИГД / -5.38; 12.95 (Лукула)
Луози Катаракт Луози 13.258 4°57′ S; 14°08′ E / 4.95° ЈГШ; 14.13° ИГД / -4.95; 14.13 (Луози)
Мадимба Лукаја Мадимба 4°58′48″ S; 15°08′46″ E / 4.980084° ЈГШ; 15.14622° ИГД / -4.980084; 15.14622 (Мадимба)
Матади 291.338 5°49′ S; 13°29′ E / 5.82° ЈГШ; 13.48° ИГД / -5.82; 13.48 (Матади)
Мбанза-Нгунгу Катаракт Мбанза-Нгунгу 97.037 5°15′ S; 14°52′ E / 5.25° ЈГШ; 14.86° ИГД / -5.25; 14.86 (Мбанза-Нгунгу)
Муанда Муанда 86.896 5°56′ S; 12°21′ E / 5.93° ЈГШ; 12.35° ИГД / -5.93; 12.35 (Муанда)
Секе-Банза Долна Река Секе-Банза 6.015 5°20′ S; 13°16′ E / 5.33° ЈГШ; 13.27° ИГД / -5.33; 13.27 (Секе-Банза)
Сонгололо Катаракт Сонгололо 12.382 5°42′ S; 14°02′ E / 5.70° ЈГШ; 14.03° ИГД / -5.70; 14.03 (Сонгололо)
Чела Долна Река Чела 45.588 4°58′0″S 12°56′0″E / 4.96667° ЈГШ; 12.93333° ИГД / -4.96667; 12.93333 (Чела)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. На море излегува и главиот град Киншаса, кој може да се смета за град-покраина.
  2. „Constitution de la République Démocratique du Congo du 1er août 1964“. Global Legal Information Network. 1964. Посетено на 22 May 2012. (Член 4)
  3. „Constitution de la République Démocratique du Congo du 24 juin 1967“. Global Legal Information Network. 1967. Посетено на 22 May 2012. (Член 1)
  4. 4,0 4,1 „Bas-Congo: largest cities and towns and statistics of their population“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 16 Dec 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]