Централночадски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биуско-мандарски јазици
Централночадски јазици
Географска
распространетост:
Нигерија, Чад, Камерун
Класификација:афроазиски
Гранки:
терански
буранско-хигиски
вандаланско-мафански
дабански
батански
мандагејски
јединаски
источно-централни
Biu-Mandara languages.jpg
Централночадските јазици според Њуман (1977)

Биу-мандарските јазици или познати како централночадски се подгрупа на чадските јазици од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазиците се зборуваат во Нигерија, Чад и Камерун.[1] Најголем јазик од оваа група е камвејскиот јазик со над 300.000 жители.

Јазици[уреди | уреди извор]

Јазиците во оваа група се:[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.
  2. Blench, 2006. The Afro-Asiatic Languages: Classification and Reference List (ms)
  3. За истоимениот јазик во Нигерија видете мадаски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]