Централнословенечки статистички регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централнословенечки статистички регион
Osrednjeslovenska statistična regija
Статистички регион
Osrednjeslovenska regije.png
Најголем град Љубљана
Површина
 • Вкупна 2.555 km2 (986 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 518.350[1]

Централнословенечкиот статистички регион (Словенечки: Osrednjeslovenska Slovenija) — еден од 12-те статистички региони на Словенија. Најголемо културно и економско средиште на овој статички регион е главниот град на Словенија, Љубљана.

Според податоците од 2011 година во овој регион живееле 518.350 жители.

Список на општини[уреди | уреди извор]

Во Централнословенечкиот статички регион има 25 општини:

Наводи[уреди | уреди извор]