Централнолузонски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централнолузонски јазици
Географска
распространетост:
Лузон, Филипини
Класификација:австронезиски
Гранки:

Централнолузонските јазици се подгрупа на филипинските јазици од семејството австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат во Лузон на Филипините.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат:

Поврзано[уреди | уреди извор]