Централни сили

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Централни Сили)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Централни Сили
Mittelmächte  (германски)
Központi hatalmak  (унгарски)
İttifak Devletleri  (турски)
Централни сили (бугарски)
Воен сојуз
1914–1918
Главен град
Државно уредување Воен сојуз
Историски период Прва светска војна
 -  Двоен сојуз
(Германија / Австро-Унгарија)
7 октомври 1879
 -  Основана 28 јуни 1914
 -  Османлиско-германски сојуз 2 август 1914
 -  Бугарско-германски сојуз
  • 6 септември 1915 (secret)
  • 14 октомври 1915 (public)
 -  Распаѓање 11 ноември 1918

Централни Сили — земјите кои се спротиствиле на Сојузниците во Првата светска војна. Членови на Централните сили биле Германија, Австро-Унгарија, Бугарија и Отоманското Царство. Централните сили биле поразени во Првата светска војна. Потеклото на Силите водел од сојузот на Германија и Австрија во 1879 година. Отоманското Царство и Бугарија не се придружиле на сојузот сè до почетокот на Првата светска војна, иако Отоманското Царство имала тесни односи со Германија и Австро-Унгарија во 20 век.