Централна прекудунавска регија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Централна прекудунавска регија - мапа

Централна прекuдунавска регија (унгарски: Közép-Dunántúl), таканаречена кралска регија, е една од седумте унгарски статистички регии. Оваа е трета регија по развиеност во Унгарија.

Географија[уреди | уреди извор]

Овој регион обфаќа три окрузи и тоа:

Центарот на регијата е градот Секешфехервар

Население[уреди | уреди извор]

Население по региони

Комаром-Естергом[уреди | уреди извор]

Базилика во Естергом

Фејер[уреди | уреди извор]

Тихањ

Веспрем[уреди | уреди извор]

Плоштад Св.Троица во Веспрем

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]