Центар за посетители на НП Тара во Бајина Башта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Centar za posetioce, Bajina Bašta 001.jpg

Центар за посетители на НП Тара во Бајина Башта, се наоѓа во управната зграда на ЈП Национални парк Тара.

Простор за работа во Центарот адаптиран е во 2008 година. Содржи изложбена поставка на природнп и културно наследство на подрачјето на Тара, сала за презентации, инфо-пулт со сувенирница, приказ на релјеф на Тара и библиотека. Изложбениот простор од 230m² се користи за тематски изложби во соработка со Природонаучниот музеј од Београд. Позначјни изложби се „Велике звери Србије” (македонски јазик „Големите ѕверови на Србија”), „Рибе јужног Јадрана” (македонски јазик „Риби на јужниот Јадран”), „Небески ловци” (македонски јазик „Небесни ловци” )и др.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Лексикон националних паркова Србије - ТАРА. Београд: ЈП Службени гласник; ЈП Национални парк Тара;ГИ "Јован Цвијић"-САНУ. 2015. стр. 343. ISBN 978-86-519-1899-8. |access-date= бара |url= (help)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]