Центар за еврејско-христијанско разбирање и соработка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
The Center for Jewish-Christian Understanding and Cooperation Центар за Еврејско - Христијанско разбирање и соработка
CJCUC Logo.jpg
КратенкаЦЕХРС
Гесло"Дојди сега, да разговараме заедно, вели Господ"
~Исаија 1:18
Основана2008
МестоЕрусалим
КанцеларРабин Кенет Брендер
Извршен ДиректорДавид Некрутман
Директор Средна ЕвропаРабин Џош Ахренс
Матична организацијаOhr Torah Stone
Мреж. местоcjcuc.org

Центарот за еврејско-христијанско разбирање и соработка или ЦЕХРС е образовна институција во која христијаните кои патуваат во Израел можат да ја проучуваат хебрејската Библијата со православни рабини и да учат за хебрејските корени на христијанството. Центарот е основан во Ефрат во 2008 година од рабинот д-р Шломо Рискин, кој е опишан како „најистакнатиот рабински портпарол на христијанските ционисти“. [1] Партнери на ЦЕХРС се големи христијански меѓуверски организации, како што се христијани обединети за Израел и Меѓународната христијанска амбасада Ерусалим . Од пензионирањето на Рискин како претседател на Ор Тора Стоун во 2018 година, надзорот над сите активности на ЦЕХРС е предаден на Дејвид Некрутман, кој од своето основање работи како главен директор на центарот. [2]

Историја[уреди | уреди извор]

Идеолошката основа, што доведе до евентуално формирање на ЦЕХРС во 2008 година, започна да се развива скоро 50 години пред тоа. Во 1964 година, рабинот Josephозеф Б. Соловеитик, учител и ментор на канцеларот и основач на ЦЕХРС, Шломо Рискин, објави есеј под наслов „Конфронтација“ [3] во кој ги објасни своите ставови за меѓуверски дијалог и внимателно изготви упатства што дозволуваат таков дијалог и, според Рискин, не само што го дозволи, туку го направи и неопходно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shapiro, Faydra L. (2012). „The Messiah and Rabbi Jesus: Policing the Jewish–Christian border in Christian Zionism“. Culture and Religion: An Interdisciplinary Journal. 12 (4): 463–477. doi:10.1080/14755610.2011.633537.
  2. SHARON, JEREMY; HALON, EYTAN (28 February 2019). „INTERFAITH RELATIONS: EVANGELICAL-JEWISH RELATIONS AFTER ECKSTEIN“. The Jerusalem Post. Посетено на 1 March 2019.
  3. Confrontation, Tradition 6:2 p5-9, 1964. Reprinted in "A Treasury of Tradition", Hebrew Publishing Co, NY, 1967. – OCLC 1974913