Прејди на содржината

Центар Гајдар Алиев

Координати: 40°23′43″N 49°52′01″E / 40.39528° СГШ; 49.86694° ИГД / 40.39528; 49.86694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Центар „Гајдар Алиев“
Карта
Општи податоци
Статусизграден
СтилНеофутуризам
МестоБаку, Азербејџан
Координати40°23′43″N 49°52′01″E / 40.39528° СГШ; 49.86694° ИГД / 40.39528; 49.86694
Почната2007
Завршена10 мај 2012
Трошок за изградба$250 милиони УСД (проценето)
Висина
Покрив74 м (243 ст)
Проектирање и изградба
АрхитектЗаха Хадид
Главен изведувачДиа Холдинг

Центар „Гајдар Алиев“ — градежен комплекс во Баку, Азербејџан проектиран од од познатата ирачко-британскиот архитекта Заха Хадид којшто е познат по за својата карактеристична архитектура со заоблени форми и остри агли[1]. Тоа е комплексен објект, кој вклучува конгресен центар, музеј, изложбени сали и канцеларии за администрацијата. Проектот е изработен во 2007 година. Тој е еден од најубавите симболи на градот Баку. Во 2014 година, тој бил прогласен за најдобар архитектонски објект во светот, при што ја добил наградата Дизајн на годината за 2014 година[2].

Марка со мотив од Центарот за Евровизија 2012, што се одржал во Баку

Историја

[уреди | уреди извор]

Центарот има за цел да ги промовира јазичните и културните вредности на Азербејџан. Вкупната површина на зградата е околу 100.000 квадратни метри, од кои половина се сали и друг наменски простор, а другата половина се скалила и пешачки површини. Во зградата практично нема прави линии.

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Во принцип, објектот, содржи два меѓусебно поврзани системи: бетонска конструкција која е поврзана со единечна. За да се пополнат големи простории кои немаат потпори, во градежниот систем се вградени вертикални испусни елементи. Структурата на фармата ја претвора зградата во монументална модерна скулптура и за разлика од првично планираната челична конструкција, таа се преобразува во специфично апстрактно геометриска структура со таканаречените органски архитектонски елементи. Главен материјал во фасадата и воопшто целиот објект е стакло врамено во метални рамки, со што објектот има транспарентност и рефлективност кон околината. Бојата на целата надворешна површина и внатрешноста е бела. Белата боја симболизира светла иднина и благодарение на оваа светлосна боја ги истакнува поединечните елементи на зградата. На територијата на комплексот има и вештачко езеро[3].

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]