Ценг Лиенсунг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Zeng Liansong's proposal for the PRC flag.svg

Ценг Лиенсунг (1917-1999 (кин. 曾联松, пинјин: Zēng Liánsōng) е авторот на знамето на НР Кина. Родум бил од Џујан, во покраината Џеџанг.

Во 1936 Ценг се запишал на економскиот факултет при Националниот централен универзитет (преименуван во Нанџиншки универзитет во 1949). За време на Втората кинеско-јапонска војна учествувал во борбата против јапонските окупатори. Членувал и во постојаниот комитет на Народното политичко советодавно собрание на Кина (НПСС) во Шангај.