Цена Ристеска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Цена Ристеска - Џинорозо (? во Прилеп12 јуни 1944 во Прилеп) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По занимање била монополска работничка. Како активен помагач на Народноослободителната борба, на 6 јуни 1944 година, била откриена и фатена од бугарската фашистичка полиција. По шест дни од затворањето, агентите ја обесиле во Прилеп.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Б. Најдоски, м-р Јован (1984). Институт за тутун - Прилеп - 60 годишен јубилеј. Прилеп: Институт за тутун - Прилеп. стр. 16.