Прејди на содржината

Цевка (огнено оружје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Царскиот топ

Цевка — метален дел низ кој се испукува куршуми од огнено оружје или гранати од орудија. Тоа е клучна компонента на оружјата, обезбедувајќи контролирана патека за избувливите гасови произведени од барутот за да го придвижат проектилот напред. Внатрешноста на цевката е типично изжлебена, што значи дека има спирални жлебови исечени во отворот за да се пренесе центрифугата на проектилот, стабилизирајќи го неговиот лет и подобрувајќи ја точноста. Цевките доаѓаат во различни должини и пречници во зависност од видот на огненото оружје и неговата намена, од пиштоли до пушки и орудија. Материјалите што се користат за цевки вклучуваат челик и други легури познати по нивната цврстина и отпорност на топлина. Редовното одржување и чистење на цевката се од суштинско значење за да се обезбеди безбедно и ефективно работење на огненото оружје.[1][2]

Библиографија

[уреди | уреди извор]
  • Quertermous, Russell C.; Quertermous, Steven C. (1981). Modern Guns (Revised 3rd. изд.). Paducah, Kentucky: Collector Books. ISBN 0-89145-146-3.
  1. A History of Warfare - Keegan, John, Vintage 1993.
  2. Goddard, Jolyon (2010). Concise History of Science & Invention: An Illustrated Time Line. National Geographic. стр. 92. ISBN 978-1-4262-0544-6.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]