Цвохау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвохау
Место во Видемар
Грб на Цвохау
Цвохау is located in Германија
Цвохау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општина Видемар
Основни податоци
Површина 18,84 км2
Надм. височина 112 м
Население 1.080  (31 декември 2011)
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04509
Повик. бр. 034207
Портал www.zwochau.de
Координати 51°28′0″N 12°16′0″E / 51.46667° N; 12.26667° E / 51.46667; 12.26667Координати: 51°28′0″N 12°16′0″E / 51.46667° N; 12.26667° E / 51.46667; 12.26667

Цвохау (германски: Zwochau) — село и поранешна општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од општината Видемар.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општина се наоѓа на околу 30 километри источно од Хале, околу 20 километри северозападно од Лајпциг и 10 километри југозападно од Делич. Автопатот А9 поминува западно од општината и може да се стигне преку излезот во Видемар, на околу 4 километри. Порано во општината биле присутни многу јагленокопи, кои повеќе не се ископуваат. Во тек е создавање на езера од овие јагленокопи (Werbeliner See, Grabschützer See и Zwochauer See) како дел од новата „Саксонска езерска област“. Аеродромот Лајпциг-Хале е јужно од Цвохау во близината на Шкојдиц.

History[уреди | уреди извор]

Постоењето на селото Цвохау за првпат е документирано во декрет од 1158. Од 1 април 1936 година, селата Флемсдорф и Шладиц се припоени со Цвохау.[1]

Zwochauer Bockwindmühle

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Sächsisches Seenland
  • Црквата во Цвохау
  • Ветерницата Цвохау (Neue Bockwindmühle)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]