Цвота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвота
Место во Клингентал
Цвота is located in Германија
Цвота
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Град Клингентал
Основни податоци
Површина 21,78 км2
Надм. височина 600 м
Население 1.366  (31 декември 2011)
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08267
Повик. бр. 037467
Портал www.zwota.de
Координати 50°21′N 12°25′E / 50.350° СГШ; 12.417° ИГД / 50.350; 12.417Координати: 50°21′N 12°25′E / 50.350° СГШ; 12.417° ИГД / 50.350; 12.417

Цвота (германски: Zwota) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2013 година е дел од градот Клингентал.