Цвикау (округ до 2008)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цвикау
Landkreis Zwickauer Land

Округ
Грб на Цвикау Landkreis Zwickauer Land
Грб
Saxony z.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
Адм. цент.Вердау
Површина
 • Вкупна511.09 км2 (197.33 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно133,741
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.Z
Мреж. местоhttp://www.zwickauerland.de

Цвикау (германски: Zwickauer Land) — поранешен округ (Kreis) во југозападниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија. Соседни окрузи биле (од североисток надесно) Кемниц, Штолберг, Ауе-Шварценберг, Фогтланд и окрузите Грајц и Алтенбург во Тирингија. Слободниот град Цвикау се наоѓал во средината на округот и речиси бил окружен од него.

Историја[уреди | уреди извор]

Со реформата на окрузите на 1 август 1994 година, руралниот округ Цвикау бил создаден со седиште во Вердау. Со реорганизацијата на одредени заедници на општини на 1 јануари 1999 година, округот повторно ги променил границите. Местата Кајнсдорф, Мозел, Оберотенбах и Шлунциг биле припоени кон Цвикау, против волјата на луѓето кои живееле таму.

Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Цвикау, Кемниц и урбаниот округ Цвикау биле споени во новиот округ Цвикау.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во Рудните Планини (Erzgebirge), додека главна река е Цвикауер Мулде и Плајсе.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градови Општини
 1. Кримичау
 2. Хартенштајн
 3. Кирхберг
 4. Вердау
 5. Вилденфелс
 6. Вилкау-Хаслау
 1. Криницберг
 2. Денхериц
 3. Фрауројт
 4. Хартмансдорф кај Кирхберг
 5. Хиршфелд
 6. Лангенбернсдорф
 7. Лангенвајсбах
 8. Лихтентане
 9. Милзен
 10. Нојкирхен
 11. Рајнсдорф

Надворешни врски[уреди | уреди извор]