Цветна зона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Цветна зона е област со слични распределби на растителни видови, обично хоризонтален појас утврден со височина.[1] Во историскиот извештај за распределбата на растенијата во САД, Експедицијата на смртната долина: биолошко истражување на делови од Калифорнија, Невада, Аризона и Јута, натуралистката Клинтон Харт Мерриам опишува: „Повеќето од пустинските грмушки се социјални растенија и се дистрибуираат во добро обележани ремени или зони, од кои вертикалните граници се фиксирани од температурата за време на периодот на раст и репродукција.“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Death Valley Expedition (1891), Historic Expeditions, Smithsonian Museum of Natural History, [1]