Цветан Чурлинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цветан Чурлинов
Лични податоци
Роден на 24 јули 1986(1986-07-24)(37 г.)
Роден во Гевгелија, СР Македонија, СФРЈ
Држава Македонија Македонија
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција напад
Клупски податоци
Сегашен клуб Роткројц
Младинска кариера
Вардарски
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2005 Победа 3 (0)
2005-2006 Македонија Ѓорче Петров 14 (4)
2006-2007 Каламата 7 (0)
2007-2008 Жалгирис 15 (8)
2008 Баку 6 (1)
2009 Кожуф 13 (7)
2009 Победа 11 (4)
2010-2011 Хоризонт Турново 36 (11)
2011-2013 Металург 54 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Цветан Чурлинов (роден на 24 јули 1986 година) е македонски фудбалер кој игра за ФК Роткројц како напаѓач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Чурлинов претходно играл за ФК Каламата каде дебитирал во Втората грчка лига, како замена за второто полувреме против ФК Калитеја на 24 септември 2006 година.[1] Тој исто така имал краток престој во Жалгирис во текот на сезоната 2007.[2] Напаѓачот се приклучил во јануари 2010 година од Победа во македонскиот соперник од Првата македонска лига, Хоризонт Турново[ потребно е цитирање ] Во август 2011 година, тој потпишал двегодишен договор со Металург.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архивиран примерок“ Πρωτάθλημα / Β Εθνική / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ 2006-2007 / 3η αγωνιστική / ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΠΣ ΠΑΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΓΣ ΠΑΕ (грчки). EPAE. Архивирано од изворникот на 3 октомври 2011. Посетено на 13 ноември 2020.
  2. „Žaidėjas: Čurlinov, Cvetan“ (литвански). Фудбалска федерација на Литванија. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 13 ноември 2020.
  3. „Cvetan Curlinov signed a 2 year contract with Metalurg“. MacedonianFootball. Посетено на 13 ноември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]