Цветан Стојановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Цветан Стојановски ( 1926 во Скопска Блатија12 април 1945 во Илинци, Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. По завршувањето на основното училиште се занимавал со земјоделство. По ослободувањето на Македонија, како дел од Шеснаесеттата македонска ударна бригада заминал за Земун каде со успех завршил воена обука. На 12 април 1945 година во големата борба за пробив на Сремскиот фронт, храбро загинал кај Илинци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 139. На |first= му недостасува |last= (help)